Regulamin sekcji IPSC Jaszczur

  1. Zapoznaj się z regulaminem strzelnicy, na której prowadzony jest trening.
  2. Zrób sobie krótką rozgrzewkę/gimnastykę. Zapytaj prowadzącego o sugestie, jeśli nie masz pewności, jak do tego podejść.
  3. Traktuj każdą broń jakby była załadowana i gotowa do strzału.
  4. Upewnij się, że strefa wokół celu jest bezpieczna.
  5. Zawsze trzymaj palec z dala od spustu wyraźnie poza kabłąkiem spustowym, z wyjątkiem momentu strzelania.
  6. Używaj odpowiedniej amunicji.
  7. Stosuj ochronę słuchu i wzroku.
  8. Wszelka manipulacja, wyciąganie broni z pokrowca, żeby włożyć do kabury, rozgrzewka z bronią – wszystko to robimy wyłącznie we wskazanym przez prowadzącego Safety Area. Tylko w tym miejscu możliwa jest manipulacja bronią bez komendy ze strony prowadzącego zajęcia. UWAGA! W Safety Area jest bezwzględny zakaz posługiwania się amunicją lub zbijakami, dlatego będąc tam, nie dotykaj załadowanych magazynków i nie ładuj/rozładowuj magazynków. Najlepiej amunicję zostawić w swoim plecaku/torbie, a do Safety Area wejść wyłącznie z rozładowaną bronią i ewentualnie pustym magazynkiem, żeby dogrzać wymiany.
  9. Poza Safety Area broń musi być rozładowana w kaburze i bez podpiętego magazynka (nawet pustego). 
  10. Poza Safety Area manipulacja bronią odbywa się WYŁĄCZNIE na komendę prowadzącego.
  11. Jeśli Twoja broń przypadkowo wypadnie z kabury – nie dotykaj jej i pozostań w odległości maksymalnie 1 m od niej. Zgłoś to prowadzącemu trening (sędziemu na zawodach), który sprawdzi broń, a następnie poprawnie ją zabezpieczy. Pamiętaj, że nawet dotknięcie leżącej broni ręką to dyskwalifikacja z treningu.
  12. Przed każdym zadaniem strzeleckim prowadzący trening zrobi tzw. briefing, czyli krótko opowie, co znajduje się na torze, jaka jest kondycja startowa broni, miejsce startu oraz ewentualne założenia dodatkowe (np. ograniczone kąty bezpieczeństwa) lub prezentacja celu ruchomego. Słuchajcie tego uważnie, a jeśli coś po briefingu nadal w Waszej głowie jest nieklarowne – pytajcie. Na zawodach IPSC briefingi są odczytywane zwykle w j. angielskim. 
  13. Po briefingu jest czas 3-4 minuty na zapoznanie się z zadaniem. To moment, w którym ustalacie optymalny w Waszej ocenie sposób na wykonanie zadania, dostosowany do Waszych umiejętności. Prowadzący trening może określać kolejność ostrzelania poszczególnych celów, a Waszym zadaniem będzie odpowiednie zapamiętanie sekwencji.
  14. Kąty bezpieczeństwa wyznaczane są na osi strzeleckiej przez prowadzącego. Granice kąta wyznaczane są również górą kulochwytu. Złamanie kąta jest karane dyskwalifikacją z treningu.
  15. Sweeping – czyli skierowanie lufy w stronę dowolnej części swojego ciała, skutkuje dyskwalifikacją z treningu.
  16. Procedura startowa i komendy: 
KomendaOpis
Load and make ready (Ładuj i przygotuj)Tylko po tej komendzie można dobyć broń, załadować ją i przygotować do strzelania. 
Are you ready?(Czy jesteś gotowy?)Po tej komendzie, w przypadku potwierdzenia gotowości (brak zaprzeczenia „not ready” jest też potwierdzeniem) zawodnik powinien pozostać bez ruchu w pozycji startowej.
Stand-by 
(Uwaga)
Po tej komendzie maksymalnie po 3 sekundach zawodnik usłyszy sygnał startowy, nadal nie można wykonać żadnego ruchu ciałem przed sygnałem startowym timera.
Sygnał timeraPo sygnale timera można dobyć broń i wykonać zadanie strzeleckie.
If you finished 
(Czy skończyłeś?)
Komenda zadawana przez sędziego w celu potwierdzenia możliwości wykonania procedury zakończenia strzelania, zazwyczaj wydawana jest w jednym ciągu z kolejnymi. Jeśli sędzia powie tylko „if you finished?”, może to oznaczać, że strzelec pozostawił jakiś cel nieostrzelany.
Unload (Rozładuj)Po tej komendzie można wyjąc magazynek, schować do ładownicy, usunąć nabój z komory.
Show clear 
(Broń do przejrzenia/pokaż komorę)
Po tej komendzie należy odciągnąć zamek w taki sposób, by sędzia mógł zobaczyć, że komora jest pusta. Należy pamiętać przy tym o zachowaniu kątów bezpieczeństwa.
Hammer down (Strzał kontrolny)Po tej komendzie należy puścić zamek, zbudować poprawny chwyt, skierować broń w bezpiecznym kierunku (cel, kulochwyt) i oddać strzał na sucho. 
Holster (kabura)Po tej komendzie należy w bezpieczny sposób, bez naruszenia kątów bezpieczeństwa i bez kierowania wylotu lufy w kierunku własnego ciała umieścić broń w kaburze.
StopKomendę STOP może wydać każdy, kto widzi zagrożenie w trakcie przebiegu lub sędzia w sytuacji, w której stwierdzi, że należy zatrzymać przebieg zawodnika. Do komendy STOP należy się bezwzględnie stosować.
  1. Na potrzeby treningu prowadzący może umówić się na przebiegi na sucho, czyli wykonujemy całą procedurę startową, ale bez strzelania. Po starcie normalnie dobywa się broń i symuluje cały przebieg. Jest to bardzo efektywny element treningowy, przekłada się później na dobre planowanie w trakcie oglądania toru oraz programowania całego przebiegu w sposób najbardziej zbliżony do późniejszego faktycznego przebiegu. 
  2. Wszyscy strzelcy ponoszą odpowiedzialność za sprawdzenie i upewnienie się, że ich broń działa poprawnie i jest bezpieczna dla użytkownika.
  3. Złamanie którejkolwiek z zasad może skutkować wykluczeniem z zajęć.

Regulamin zatwierdzony 18 stycznia 2025 roku.